i-Kultura.cz | informační kulturní server - reportáže, recenze CD & DVD, divadlo, film & TV, literatura, profily umělců, interview, názory a společnost
Divadlo Literatura Názory & společnost Redakce, kontakty RSS kanál Skutečná liga
Doporučujeme články

Limp Bizkit letos v Praze
na Aerodromu!Britské vánoční číslo jedna
vyhrál Ed Sheeran


Křišťálový glóbus si z Varů odvezl izraelský Restaurátor
autor: Zdeněk Potočník | vydáno dne 14. 07. 2011


Velkou cenu Křišťálový glóbus dotovanou 30 000 dolary (necelý půl milión korun) získal v sobotu večer na slavnostním zakončení karlovarského festivalu film Restaurátor (Boker Tov, Adon Fidelman) režiséra Josepha Madmonyho z Izraele. Cenu prezidenta festivalu s radostí přijal americký herec a režisér John Turturro.


Izraelské drama Restaurátor vypráví o panu Fidelmanovi, jemuž zemře dlouholetý přítel a obchodní partner a jeho restaurátorská dílna stojí na pokraji krachu.

Jeho syn by dílnu raději zavřel, což otec rezolutně odmítá. Naději poskytne až učedník Anton, když v zapadlém koutě dílny najde vzácné staré piano, které by se po opravě mohlo prodat za velké peníze.

Cenu za snímek převzali režisér Joseph Madmony a producent Chaim Sharir. Režisér zavtipkoval, že kvůli převzetí ceny musel zanechat opravy kola své dcery. "Dcera byla opravdu naštvaná, že odjíždím. Jsem ale šťastný, že porota vybrala můj film," dodal s tím, že dceři za odměnu slíbil karlovarskou sošku.

Jiří Bartoška předal Cenu prezidenta festivalu americkému herci a režisérovi Johnu Turturrovi. Ten po dlouhém potlesku uvedl, že cenu bere jako povzbuzení. Americký herec a režisér John Turturro a prezident festivalu Jiří Bartoška.

Zvláštní cena poroty patří letos slovensko-českému snímku Cigán Martina Šulíka. Režisér Šulík při přebírání ceny poděkoval festivalu i všem, kteří na filmu pracovali. Cena za režii putuje do Francie k Pascalu Rabatému, který natočil komedii Prázdniny u moře, v níž se vůbec nemluví.

Nejlepší ženský herecký výkon předvedla podle poroty Stine Fischer Christensenová v roli herečky v německém dramatu Neviditelná (Die Unsichtbare) režiséra Christiana Schwochowa. [celá zpráva] Ten cenu za nepřítomnou herečku převzal a vyřídil i její vzkaz, který poslala z Ameriky.

Cena za nejlepší mužský herecký výkon patří Davidu Morsovi za roli ve filmu Spoluautor (Collaborator), který natočil režisér Martin Donovan. Americký herec David Morse se svou cenou, kvůli níž do Varůl přiletěl ještě jednou.

Morse ocenil, že v Karlových Varech potkal spoustu nádherných lidí a místní diváky považuje za velmi vášnivé. Bez zajímavosti není, že kvůli tomuto ocenění přiletěl do lázeňského města dokonce podruhé během filmové přehlídky. Zvláštní uznání si odnesl Ján Mižigár za roli ve filmu Cigán. Cenu mu předává členka hlavní poroty Sibel Kekilli.

Zvláštní uznání si pak odnesl Ján Mižigár za roli ve filmu Cigán Martina Šulíka a Jocelyn Pooková za hudbu v dánském filmu Pokoj 304 (Værelse 304).

V soutěži Na východ od Západu uspěl makedonsko-srbský film Punk´s Not Dead (Pankot ne e mrtov) režiséra Vladimira Blaževského. V soutěži dokumentárních filmů nad 30 minut zvítězil Dobrý život (Det gode liv) režisérky Evy Mulvadové z Dánska. Režisér snímku Nickyho rodina Matej Mináč (vpravo) společně s producentem filmu Patrikem Paššem.

Diváckou cenu deníku Právo získal film Nickyho rodina režiséra Mateje Mináče, který poděkoval festivalu a divákům.

Ceremoniál opět moderoval Marek Eben, který se hned v úvodu opřel do 3D filmů, ze kterých ho prý bolí hlava. V sále uvítal například první dámu Livii Klausovou, karlovarského hejtmana Josefa Novotného a primátora Karlových Varů Petra Kulhánka.

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
přečteno 5247x | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Novinky.cz
Novinky
Stříbrný medvěd pro Polanskiho
vloženo 27.02.2010

Stříbrného medvěda na 60. ročníku filmového festivalu Berlinale získal v sobotu za nejlepší režii Roman Polanski za snímek The Ghost Writer, jenž podle předpovědí patřil mezi favority soutěže. Nejnovější snímek oscarového režiséra měl na Berlinale světovou premiéru, které se však jeho tvůrce nemohl zúčastnit kvůli domácímu vězení ve Švýcarsku, kde čeká na rozhodnutí o vydání do USA kvůli sexuálnímu deliktu ze 70. let. Z domácího vězení snímek i dokončoval. Získané ocenění je pro něj profesní satisfakce i gesto podpory. Thriller The Ghost Writer z pera mistra historických románů Roberta Harrise přináší napínavý příběh spisovatele, který je najat na sepsání pamětí bývalého britského premiéra. Děj začíná nabírat nebezpečné obrátky krátce poté, co na opuštěnou zimní pláž známého amerického letoviska vyplaví moře mrtvolu jeho předchůdce na tomto literárním projektu. Netrvá dlouho a "duch" si uvědomí, že přijetím atraktivní práce učinil strašlivou chybu: ukazuje se, že expremiér je muž, v jehož minulosti se skrývají tajemství, která mají sílu zabíjet. V České republice bude mít film The Ghost Writer premiéru 10.6.201.
Kalendář akcí
Within Temptation
21. října 2011 - Praha, KC Vltavská
Vyhledat na i-Kultuře
Podpora
i-Kultura.cz | informační kulturní server - reportáže, recenze CD & DVD, divadlo, film & TV, literatura, profily umělců, interview, názory a společnost

Vytvořilo grafické studio SYNAPSE5.COM © Všechna práva vyhrazena 2006-2018.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru i-Kultura.cz je bez písemného souhlasu majitele serveru zakázáno. verze 2.08 beta