Používáním webu i-kultura.cz souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací
Jsou jména, která netřeba dlouze představovat. Alexander Hacke a Danielle de Picciotto vystupují pod skromným, prostě znějícím Hackedepicccitto.

Jako by tahle dvojice, spjatá třeba s Einstürzende Neubauten či Crime & The City Solution, neměla potřebu příliš tlačit na pilu. Jejich Menetekel, které v MeetFactory uvedou 3. března, to udělá za ně.

 

Biblické zvolání, které se stalo jménem jejich nového alba, označuje v přeneseném smyslu naléhavé varování před hrozící pohromou. Oproti tomu předchozímu Perseverantia (2016), vůči němuž jej z Berlína vycházející dvojice staví do kontrastu, je novinka o poznání temnější. Hackedepiccitto tímto počinem reflektují společenskou beznaděj a svůj pocit z toho, co se v současném světě děje, taví do monumentální zvukové elegie. Menetekel vyšlo na sklonku minulého roku, v prosinci, a od té doby se těší na všech frontách vřelým recenzím.

 

Celé album provází neodbytná svíravost, která je dána mohutnými údery bicích, táhlými tóny, skřípavými a ruchovými zvuky, jichž je dosáhnuto vedle již zmíněného hrdelním zpěvem Alexandra Hackeho a netradičními nástroji, s nimiž na tomto albu experimentuje Danielle de Picciotto – autoharfou, niněrou či tureckými houslemi kemençe. Ovšem Menetekel jako celek je především voláním po naději, než předzvěstí zkázy. Uhrančivé, v hloubce bublající tóny, vystihuje recenze magazínu Full Moon závěrečnými slovy „zaříkávání Menetekel je existenciálně sklíčené, a přitom neodolatelné” a hodnotí je 95 %. Přidává se tak k hlasům, že s aktuálním albem je dvojice, která se roku 2010 rozhodla pro nomádský způsob života, na pomyslném vrcholu.

 

Co když vyloučení z ráje není starý biblický příběh, pokládá Danielle De Picciotto řečnickou otázku, ale proroctvím toho, co se teprve může stát? Odpověď hledejte v těchto temných, hrozivých, ale v závěru nadějných tónech, nabádají Hackedepiccitto svorně. Menetekel, ztělesňující strach i úžas s nevyhnutelnou potřebou varovat, je dílem autorů, kteří ťali do živého a kteří jsou českému posluchači dobře známi. Přesto podotkněme: Alexander Hacke s Daniellou de Picciotto neradi dělají předvídatelné…

Svůj pohled na současný stav světa a společnosti představí Hackedepiccitto ve smíchovské MeetFactory, kde byli mimo jiné před lety rezidenty. Tvůrčí a současně manželská dvojice se vrátí po dvou letech a, jelikož jsme už měli tu čest, jejich živé vystoupení je příslibem –mírně řečeno – intenzivního zážitku. Opatrně dávkované šepoty a výkřiky vyvrcholí s poslední, v kremžském kostele nahranou, desítky minut dlouhou symfonií také v sobotu 3. března. Mene, mene, tekel!

 

 

 

Přečteno: 4250x | Sdílet

Hodnocení: 0